Big Six Tournaments 2005-2006

26.11.2015 14:45

V sezóně 2005/2006 se ve světovém stiga hokeji stali dvě novinky po dvouletém fungování série Euro League, získala hlavní světová série ve stolním hokeji stiga, nový název World Table Hockey Tour. Nový název také přinesl změnu formátu sérii nyní tvořilo už 13 turnajů v 12 zemích (dva turnaje v USA), hlavní podniky tzv. „Big Six Tournaments“ zůstali zakládající turnaje Euro League, které byli bodovány stejným systém jako v Euro League, ostatních 7 turnajů bylo bodováno zhruba polovičním bodováním (75 bodů pro vítěze) a do série se stále započítávali tři nejlepší turnaje. Druhou novinkou bylo obnovené Mistrovství Evropy, které se konalo na konci sezóny ve Slovenské Skalici po pauze více než 14 letech.

První  „Big Six Tournaments“  se konal v Helsinkách 17. 9. 2005 a první vítězství v této kategorii vybojoval domácí úřadující vicemistr světa Roni Nuttunen, poraženým finalistou byl druhý Fin Kristian-Iso Tryykari a třetí skončil Rus Ivan Zaharov, pořadí nejlepších tří nezměnili ani dva další menší turnaje v Dánsku a Kanadě  a v čele zůstal až do Riga Cupu Roni Nuttunen s 150 body.

Riga Cup 2005 první „Big Six Tournaments“ s více než 100 hráči vyhrál domácí favorit Edgars Caics, na kterého ve finále nestačil ani Švéd Pontus Eriksson, třetí skončil Kristian-Iso Tryykari a vybojoval tak druhé stupně vítězů na velkém turnaji a dostal se tak do vedení série (270 bodů), na druhé místo se dostal Rus Yanis Galuzo (230 bodů), pátý v Helsinkách a Devátý v Rize.  Na třetí místo se díky třetímu místu na Las Vegas Championships dostal Pontus Eriksson (205 bodů).

Na největším turnaji sezóny prestižním Swedish Championships 2006, zvítězil za účasti mnoha výborných hráčů Alexey Zaharov, a druhý skončil Steffan Edwall, o kvalitě svědčí například třetí místo mistra světa Hanse Ostermana, sedmé místo Edgarse Caicse, nebo desáté místo Roni Nuttunena. Alexey Zaharov se tak navíc stal prvním vítězem turnaje velké šestky jako nedomácí hráč. Vedení v sérii udržel Kristian Iso-Tryykari  i přesto, že skončil až dvacátý pátý (346 bodů), druhý zůstal Yanis Galuzo (332) a třetí Pontus Eriksson (309).

Oslo Open nebylo tak silně obsazené a vítězem se stal finalista ze Švédska Steffan Edwall, před domácími hráči Torem Lie a Danielem Remmemem. Celkové pořadí World Tour zůstalo nezměněno, ale Stefan Edwall, kterému se zatím započítávali pouze dva turnaje, měl už 290 bodů.

Moscow Cup, turnaj téměř 200 účastníků, který se protáhl, až dlouho do noci vyhrál Čech Michal Hvižď, což byl rozhodně největší dosavadní úspěch českého stiga hokeje. Ve finále prohrál Yanis Galuzo. Třetí skončil Stefan Edwall, z dosavadních vítězů skončil pátý Roni Nuttunen a osmý Edgars Caics. V sérii se do vedení po sbírce kompletní sady medailí dostal Stefan Edwall (420 bodů), druhý byl Edgars Caics (380) a třetí Roni Nuttunen (378).

Na Czech Open žádné větší hvězdy nepřijeli a tak ho ovládli domácí hráči. První skončil Jan Suchý, druhý Stanislav Kraus a třetí Lukáš Turoň. Vítěz z Moskvy Michal Hvižď obsadil až osmé místo. Celkové pořadí se proto nezměnilo a dopadlo následovně: