3. – EuroLeague (2003/2004 – 2004/2005)

02.08.2014 12:51

V sezóně 2003/2004 vznikla pod názvem EuroLeague, první mezinárodní série STIGA hokejových turnajů. Série měla sjednotit turnaje nejlepších šesti národů na mistrovství světa týmů 2003 tedy Švédska, Norsko, Finska, Česka, Ruska a Lotyšska. V každém turnaji dostal první 150 bodů. Body dostalo ještě dalších 99 hráčů. Na konci se každému počítaly jen 3 nejlepší turnaje.

Prvním turnajem bylo Helsinky Open 2003 jediný turnaj, který byl založen jen pro EuroLeague. Turnaje se účastnilo 87 hráčů z 6 zemí. První tři místa obsadily, tři hráči z top desítky nečekaně zvítězil domácí Kristian Iso-Tryykari a ujal se vedení série, za ním skončily favorizování Švédové Daniel Wallen a Peter Ostlund.

Druhým turnajem bylo Oslo Open poprvé konané v roce 1997. Turnaje se účastnilo 65 hráčů z 5 zemí. Pořadí bylo podobné jako na Helsinky Open, ale bez účasti Kristiana Isa-Tryykariho skončili první dva Švédi Daniel Wallen a Peter Ostlund. Třetí skončil, domácí Jarle Eide. Celkové pořadí po dvou turnajích bylo Daniel Wallen 290 bodů, Peter Ostlund 270 bodů a třetí Dmitry Petrov z Ruska s 220 body.

Série Pokračovala turnajem Riga Cup pořádaném od roku 2000. Ze 124 účastníků ze 7 zemí byl nejlepší světový hráč číslo jedna Švéd Hans Osterman. Druhý skončil jeho krajan Pontus Eriksson a třetí Fin Mikko Kaariainen. Turnaj se nepovedl prvním dvou z průběžného pořadí Peter Ostlund skončil pátý a Daniel Wallen až šestý. Celkové pořadí zůstalo nezměněno Daniel Wallen 408 bodů, Peter Ostlund 390 bodů a Dmitry Petrov 318 body.

Poté byl na řadě nejstarší z turnajů v sérii Swedish Championships. Tento turnaje se hrál poprvé už v roce 1983. Turnaje se zúčastnilo 143 hráčů z 8 států. Nejlépe si opět vedl Hans Osterman, druhý skončil Peter Ostlund a švédské stupně vítězů doplnil Lars Fridell. Vedoucí muž série se turnaje nezúčastnil a tak se do vedení dostal Peter Ostlund s 410 body a sérii vedl bez jediného vítězství, druhý byl Daniel Wallen 408 bodů a na třetí místo se dostal druhý z Rigy Pontus Eriksson s 385 body.

Turnaj Moscow Cup poprvé konaný v roce 2001. Byl bez účasti švédů asi nejhůře obsazeným turnajem sezóny EuroLeague. I přesto sem přijelo 113 hráčů ze 7 zemí. Rusko bylo před začátkem sezóny nejhorším státem, který dostal turnaj a němci měli v této době Stiga hokej na lepší úrovni než rusové. Rusové však za rok prošly velkým zlepšením, před sezónou byl nejlepší rus 88 ve světovém žebříčku Alexey Titov, ale v době turnaje už byl nejlepší Alexey Zaharov, když byl na 5 místě v žebříčku a byl tak jediný z top deset na turnaji. Ale na turnaji skončil až pátý. Turnaj vyhrál o rok mladší Ivan Zaharov druhý skončil Alexey Shastov a třetí již zmiňovaný Alexey Titov. Díky neúčasti švédů se pořadí prvních tří ani o bod nezměnilo.

Finále série se hrálo v Plzni na Turnaji Czech Open konaném od roku 2003. Turnaje se zúčastnilo 126 hráčů z 10 států což, je nejvíc ze všech turnajů. O celkové pořadí bojovaly především Hans Osterman a Alexay a Ivan Zakharov. Oba Rusové se teoreticky mohly dostat na třetí místo Alexey v případě vítězství,  Ivan Dokonce i v případě prohry ve finále. Jejich šance však prakticky kazil největší favorit turnaje Hans Osterman, který by celou sérii vyhrál, pokud by skončil od 1 do 9 místa a tím by připravil oba rusy o umístěný v top 3. Hans Osterman žádné překvapení nedopustil a už po vítězství v osmifinále měl vítězství v EuroLeague jisté a nakonec i zvítězil. Druhý skončil Alexay Zakharov  a třetí Švéd Richard Sjostedt. Celkové pořadí tedy bylo následovné EuroLeague se v sezóně 2003/2004 účastnilo 508 hráčů.

340

Druhá sezóna EuroLeague už nebyla úplně evropskou soutěží, protože do kalendáře přibyl americký turnaj Boston Chalenge konaný od roku 2003. Bodování zůstalo nezměněno.

Série začala stejně, jako před rokem v Helsinkách mezi 78 účastníky ze 7 zemí byl nejlepší domácí Roni Nuttunen, který byl bez účasti nejlepších švédů i největším favoritem turnaje. Druhý skončil jeho krajan a loňský vítěz Kristian Iso-Tryykari třetí skončil rus Ivan Zakharov.

Druhý díl série se hrál v Rize. Na turnaj přijelo 106 hráčů z 6 zemí. A výsledek byl podobný jako ve Finsku, vyhrál nejlepší domácí hráč Edgars Caics. druhý a třetí skončili zase Kristian Iso-Tryykari a Ivan Zakharov. Bez účasti Roni Nuttunena se do čela dostal dvakrát druhý Kristian Iso-Tryykari s 280 body, druhý byl dvakrát třetí Ivan Zakharov s 260 body a třetí byl rus Anton Gladkoborodov s 232 body.

Třetí turnaj se konal v Oslu. Turnaje se zúčastnilo pouze 55 hráčů z 6 zemí. Na turnaj nepřijely ani první dva z průběžného pořadí. Turnaj vyhrál jediný účastník turnaj z top desítky Švéd Petter Bengtsson druhý skončil rus Alexey Titov a třetí nor Tore Lie. Celkové pořadí po třech turnajích ovládali rusové, protože čtyři byly zatím na všech třech turnajích a tak měli v celkovém pořadí bez výraznějšího úspěchu první čtyři hráče Dmitriy Petrov 353 bodů, Anton Gladkoborodov 320 bodů, Yanis Galuzo 310 bodů a Alexey Shastov 296 bodů.

Čtvrtý turnaj byl v sezóně nejkvalitněji i nejpočetněji obsazeným. Účastnila se ho kompletní top desítka a také dalších 183 hráčů z 11 států. Turnaj vyhrál Daniel Wallen jako světová dvojka a také třetí z loňské EuroLeague, druhý skončil rus Alexey Zaharov a třetí Švéd Finn Fries. Světová jednička Hans Osterman skončil až pátý. Do čela průběžného pořadí se vrátil Kristian Iso-Tryykari s 398 body, na druhé místo se vrátil  Ivan Zakharov s  374 body a na třetí klesl Dmitriy Petrov, kterému zůstalo jen 353 bodů.

Moskvu navštívilo 140 hráčů z 8 zemí a nejlepší byl opět Daniel Wallen, druhý byl zase Alexey Zaharov a třetí vítěz z Rigy Edgars Caics. Celkové pořadí se moc nezměnilo první stále Kristian Iso-Tryykari s 398 body, na druhém místě si o 11 bodů pomohl Ivan Zakharov a měl už 385 bodů a na třetí místo se dostal jiný rus Alexey Titov s 374 body.

Dalším turnajem byla novinka v Bostnu na turnaj však kromě 55 Američanů a Kanaďanů přijeli jen čtyři Evropané a to tři Švédi, kteří skončili na prvních třech místech a čtvrtý Čech Vladimír Kraus.  Turnaj vyhrál Pontus Eriksson, druhý skončil Jorgen Sundqvist a třetí Niclas Hansen. V celkovém pořadí se stala jedna velká změna jelikož vítězství dostalo Pontus Eriksson na druhé místo s 391 body mezi Kristian Iso-Tryykari s 398 body a Ivan Zakharov s 385 body.

Poslední turnaj Czech Open na rozdíl od minulé sezóny o vítězi nerozhodoval. Turnaje se účastnilo jen 89 hráčů ale z 10 zemí. Mezi nimi však nikdo kdo by mohl zasáhnout do celkového pořadí. Turnaj se tak rozhodoval mezi nejlepšími Čechy a vítězství si připsal Lukáš Turoň, druhý skončil Jan Dryák a třetí Stanislav Kraus. Celkové pořadí tedy zůstalo v celé top deset nezměněno a sezóna 2004/2005 skončila takto: (turnajů se účastnilo celkem 584 hráčů):