Belarus Open 2017

07.06.2017 11:35

Rozšířené World Tour poprvé zavítalo jedním menším turnajem do Běloruska a to do hlavního města Minsku. Tam se 25. února střetlo poměrně dost kvalitních hráčů, nejlepší Bělorus byl nasazen až jako 34. a kvaliitu herního pole určovali především ruští hráči v čele s Yanisem Galuzem (4. ve světovém žebříčku) a Alexeyem Titovem (11.), nechyběli i další dobří Rusové jako Grigoriy Dubinin (32.), Sergey Ivanov (34.), Pavel Gorodnitskiy (47.), či Dmitriy Petreov (53.), přijeli i Ukrajinci s mladou hvězdou Evgenyiem Matantsevem (54.), nebo Lotyši jako Sergejs Mihejevs (80.). Celkem na turnaji hrálo 12 hráčů z první stovky a pro mnoho Bělorusů to byla možnost poprvé si vyzkoušet hru proti takto kvalitním hráčům. Celkem se turnaje zúčastnilo 68 hráčů.

Čtyři základní turnaje vyhráli Yanis Galuzo, Evgeniy Matantsev, Dmitriy Petrov a Pavel Gorodnitskiy. Více než polovina a to 48 hráčů, ale postoupilo do dvou finálových skupin po čtyři a dvaceti hráčích. Tam se hrálo o 16 nejlepších hráčů, kteří postoupí do Play-off. V první skupině to nejlépe zvládli Rusové: první skončil Sergey Ivanov, druhý Pavel Gorodnitskiy, třetí Yanis Galuzo, čtvrtý Viktoriya Gorodnitskaya a pátý Andrey Chaplygin. V druhé skupině obsadili dvě první místa Ukrajinci Evgenyi Matantsev a Roman Ignatenko, pak skončili tři Rusové Alexey Titov, Grigoriy Dubinin a Dmitriy Petrov. Už v osmifinále vypadl vítěz jedné skupiny Sergey Ivanov a to 3:4 se Sergejsem Mihejevsem. Ve čtvrtfinále Mihhejvs narazil na klubového kolego Ivanova Andreye Chaplygina a ten po vítězství 4:2 překvapivě postoupil až do semifinále. V tom jej podle očekávání doplnili Yanis Galuzo, Alexey Titov a Evgeniy Matantsev. Vítězstvví  Galuza nad Chyplyginem 4:0 nikoho nepřekvapilo, ale velké překvapení bylo vítězství 4:2 na zápasy Matantseva nad Titovem. I v sérii o třetí místo Titov překvapivě prohrál a to 2:3 na zápasy s Chaplyginem a ten tak slavil senzační třetí místo. Čtvrtému hráči světa už jedenácti letý Evgenyi Matantsev vzdorovat nedokázal a prohrál 1:4 na zápasy, ale i druhé místo je solidní výsledek. Turnaj vyhrál největší favorit Yanis Galuzo.