Moscow Maters 2017

06.06.2017 12:40

Turnaj konaný 5. Června necelé dva týdny před Mistrovstvím světa v Liberci, byl brán jako oficiální Ruský přípravný turnaj na tuto akci. Turnaj se koná už třetím rokem a může se pyšnit tím, že je třináctým (maximální možný počet) Ruským turnajem na úrovni čtyři ve světovém žebříčku. V prvních dvou letech se snažil přilákat kvalitní účastníky tím, že zakáže účast nováčkům a slabším hráčům a to podle počtu bodů ve světovém žebříčku. Turnaj je pořádaný Moskevskými pořadateli, kteří pořádají i Moskevskou Ligu, asi jedinou ligu úrovně pět ve světovém žebříčku, které se pravidelně účastněji hráči první desítky světa. Letos turnaj „pouze pro nejlepší hráče“ upustil od původního záměru a hned se na něj přihlásilo mnoho Ruských hráčů i dva Kazaši. I když proti registraci, která chvíli atakovala devadesát účastníků což je na turnaj nezapočítávaný do žádné série opravdu hodně přijelo nakonec jenom 71 hráčů. Letos totiž pořadatelé vsadili na finanční prémie v celkové hodnotě o něco více než 40 000,- Kč. Naproti ostatním sportům je tato dotace, až směšná a je i velmi nízká na přilákání zahraničních účastníků, ale kvalitní Ruské hráče to přilákalo. Navíc bylo nejlepších osm nasazeno přímo do osmifinále a finanční prémie si dělilo prvních 16 hráčů.

Přímo do osmifinále byly nasazeni Maxim Borisov (1.), Yanis Galuzo (4), Alexey Zaharov (5.), Veniamin Gerasimov (6.), Alexey Titov (10.), Nikita Zholobov (11.), Arsenyi Stolyarov (12.) a Alexander Miloradov (16.). Nejlepší hráči, kteří si museli projít celým turnajem byly Ivan Zaharov (20.), Sergey Ivanov (29.), Dmitriy Petrov (45.), nebo Stepan Korotkiy (47.). Na turnaji hrálo všech deset členů základního Ruského týmu do kategorie družstev. Systém byl vlastně převzat z Ruského Mistrovství, ale jako software byl použit Scorpion, který se na tuto sérii obvykle nepoužívá. Šest základních skupin vyhráli Sergey Sammal, Maxim Starkov, Dmitriy Petrov, Igor Masloboev, Stanislav Lutay a Vladimir Goncharov. Rozdíl nastal, až v druhé fázi turnaje tam se totiž hrála fnálová skupina jen v osmnácti lidech. Tu vyhrál Vladimir Goncharov, druhý skončil Ivan Zaharov, třetí Dmitriy Petrov, čtvrtý Andrey Chaplygin, pátý Stanislav Lutay, šestý Sergey Ivanov, sedmý Dmitriy Sapozhnikov a osmý Igor Masloboev. Dalších 16 hráčů (zbylých deset z „ácka“ a prvních 6 z „béčka“) hrálo tzv. „malé Play-off“ na tři vítězné zápasy tam zvítězil Artem Blinov, který porazil ve finále Alexandra Zaytseva, tedy překvapivě dva první ze skupiny B. První kolo „Velkého Play-off“ hraného na čtyři výtězné zápasy nabídlo jasné postupy nasazených hráčů Borisova, Galuza, Gerasimova, Titova a Zholobova. Stolyarov se trochu trápil s Ivanem Zaharovem 4:2 a Alexey Zaharov jen těsně zdolal 4:3 Stanislava Lutaye. Jediné překvapení přinesl Vladimir Goncharov, který porazil 4:3 na zápasy Alexandra Miloradova. Goncharov podle očekávání narazil už ve čtvrtfinále. Tam prohrál 4:0 s Maximem Borisovem, Alexey Zaharov se opět trápil, ale i dalšího Ruského eterána zdolal 4:3, tentokrát Alexeye Titova. Velmi dobře si vedl Nikita Zholobov, který porazil 4:1 Veniamina Gerasimova a také Arseniy Stolyarov, který velmi překvapivě vyřadil jednohoz hlavních favoritů MS Yanise Galuza 4:3. Alexey Zaharov v semifinále narazil na Borisova a tomu už podlehl 4:0, Stolyarov pokračoval v dobré práci a po vítězství 4:2 nad Zholobovem ho čekalo finále. Hned první dva zápasy finále vyhrál Stolyarov a byl tak první kdo Borisova ten den porazil, ale Borisov zabral a v sérii zvítězil 4:2 na zápasy. Turnaj tedy rozehrál všechny důležité Ruské hráče v Play-off sériích, kteří v posledních letech ovládají mistrovství světa ve stolním hokeji. Doufejme, že se jim minimálně pokusí znepříjemnit turnaj domácí reprezentanti České republiky J, tak hodně štěstí v Liberci.